Prelegenci
Konferencja ma charakter międzynarodowy, obowiązują dwa języki wykładowe: polski i francuski. Obrady i sesje będą odbywały się w języku polskim lub będą tłumaczone symultanicznie. Natomiast wszystkie testy wystąpień będą tłumaczone na język francuski, żeby umożliwić zagranicznym gościom włączenie się w dyskusje plenarne.
Lista prelegentów będzie jeszcze uzupełnieniana i modyfikowana nieznacznie
***
Serge Dziomba - psychoanalityk z tytułem Analyste Praticien (AP), posiada Państwowy Dyplom specjalisty kuratora, ukończył Wydział Psychoanalizy na Uniwersytecie Paris VIII, posiada tytuł magistra psychologii klinicznej i psychopatologii uzyskany na uniwersytecie Rennes II, członek Association Mondiale de Psychanalyse (AMP), Ecole de Cause Freudienne (Szkoły Sprawy Freudowskiej), New Lacanian School, Koła Krakowskiego Psychoanalizy NLS. Publikował w czasopismach psychoanalitycznych artykuły o klinice psychoanalitycznej, o superwizji zespołów w zakresie tematyki społecznej i medyczno-psychologicznej, a także refleksje na temat psychoanalizy i polityki. Członek stowarzyszenia Association de la Cause Freudienne we Francji i Normandii, gdzie jest animatorem i kierownikiem Seminarium Wewnętrznego. Praktykuje jako psychoanalityk w Hawrze. Regularnie uczestniczy w działalności Koła Krakowskiego NLS gdzie prowadzi wiele seminariów.
Paweł Dybel - prof. dr hab.; Instytut Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Stypendysta Fundacji im. Alexandra von Humboldta, DAAD, DFG, The Mellon Foundation i innych. Wykłady i seminaria na uniwersytetach w Bremie, Berlinie, Londynie i Buffalo.
Krzysztof Garbaczewski —reżyser teatralny, absolwent krakowskiej PWST, wykładowca akademicki, znany z interdyscyplinarnych spektakli, które łączą w sobie elementy performance’u, sztuk wizualnych, muzyki i nowych technologii. Debiutował w 2008 r. adaptacją "Chóru sportowego" w Teatrze Kochanowskiego w Opolu. Inicjator kolektywu artystycznego Dream Adotpion Society, koncentrującego się na rozwijaniu języka sztuk cyfrowych. Uhonorowany m.in. Paszportem "Polityki" i nagrodami festiwalu Boska Komedia. W ostatnich latach zrealizował takie spektakle jak "Uczta" w Nowym Teatrze, "Nietota" i "Boska komedia" w warszawskim Teatrze Powszechnym czy "Nic" i "Sen nocy letniej" w Narodowym Starym Teatrze.
Arkadiusz Garczyński - lekarz psychiatra dzieci i młodzieży od lat związany ze środowiskiem lacanowskim w Polsce. Pracuje w Warszawie w Oddziale Dziennym oraz Poradni Zdrowia Psychicznego.
Antoni Grzybowski - członek Krakowskiego Koła NLS, psycholog, psychoterapeuta w trakcie specjalizacji, doktorant w Instytucie Psychologii UJ. ierownik projeku badawczego poświęconego problematyce podmiotowości w teorii i praktyce psychoanalitycznej. Publikował m.in. w "Psychoterapii", "DIametrosie", "International Journal of Psychoanalysis".
Mariusz Furgał jest specjalistą psychiatrą i certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Pracuje z rodzinami, parami i pacjentami indywidualnymi w podejściu psychodynamicznym i systemowym. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin i Psychosomatyki Katedry Psychiatrii UJ CM oraz Poradnią Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest członkiem Zarządu Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W praktyce zawodowej i badaniach naukowych zajmuje się między innymi terapią par i rodzin, psychosomatyką, psychoterapią indywidualną i superwizją psychoterapii. Jest redaktorem naczelnym pisma "Psychoterapia".
Alina Henzel-Korzeniowska - psychoanalityk Analyste Practicien, prezes Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS, członek NLS i Association Mondiale de Psychanalyse, psycholog (UJ), certyfikowany seksuolog, absolwent Graduate School for Social Research, IFiS PAN, współpraca z Wlkp. Centrum Seksuologii. Od 1990 praca na rzecz rozwoju psychoanalizy lacanowskiej w Polsce. Od 2004 gabinet psychoanalityczny i CUP Imparo (właściciel). Wcześniej: 1/ działania nauk.-dyd: III Klinika Chir. AM, Akad. Pedag, Inst. Zdrowia Publicz. CM UJ, 18 projektów badaw, staże (Univ.of Maastricht i Nijmegen, Sheffield-UK, Nationale de la Sante Publique Rennes, Univ.of Columbia USA,), 37 publikacji, 2/psychoterapeuta w Por.dla Młodzieży TRR (kierownik), Pracownia Praktycznych Umiejętności Psychologicznych i CUP Impuls (właściciel).
Grzegorz Iniewicz - dr hab. prof UJ, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor. Certyfikowany psychoterapeuta PTP oraz European Association of Psychotherapy. Superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Psychoterapeuta w Poradni Seksuologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Centrum Psychoterapii Synteza w Krakowie. Autor praz z zakresu psychologii klinicznej, psychoterapii, etiologii zaburzeń emocjonalnych, seksuologii i psychologii LGBT. Współredaktor książek "Koncepcja przywiązania. Od teorii do praktyki klinicznej.", "Sesualność człowieka wybrane zagadnienia", "Wprowadzenie do psychologii LGBT", "Orientacja seksualna, źródła i konteksty" oraz "Dysforia i niezgodność płciowa". Autor monografii: "Stres mniejszościowy u osób biseksualnych i homoseksualnych". Były sekretarz i członek Zarządu Sekcji Naukowej Terapii Rodzin PTP. Członek Komisji Psychologii PAN, oddział w Krakowie
Jerzy Jarniewicz - krytyk literacki, poeta, tłumacz. Autor piętnastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, m.in. Tłumacz między innymi (2018, nominacja do Nagrody Nike) i Bunt wizjonerów (2019). Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, ostatnio Mondo cane (2021). Za tom Puste noce (2017) otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius dla najlepszej książki roku. Tłumaczył Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera, Johna Banville’a, Denise Riley, Ursulę le Guin i wielu innych pisarzy języka angielskiego. Opracował także antologie: Sześć poetek irlandzkich (2012), Poetki z Wysp (2015, z Magdą Heydel) i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego (2018). Mieszka w Łodzi.
Paweł Kłoczowski - dr hab. prof. UP; polski filozof polityki i teoretyk idei, publicysta, emerytowany wykładowca akademicki, wieloletni kierownik Katedry Filozofii Społecznej w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Autor licznych publikacji naukowych, w tym książek: „Rewolucja kartezjańska i inne szkice” (Gdańsk, 2017), „Prawidłowa kolejność rzeczy” (Gdańsk 2012) oraz „Bitwa książek. Konfrontacja Arystotelesa z nowożytną filozofią polityczną” (Kraków 2007). W latach 1979-1981 współzałożyciel, a następnie członek redakcji opozycyjnego czasopisma polityczno-kulturalnego Res Publica.
Małgorzata Lebda – urodzona w 1985 roku. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019), ostatni tom to Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021). Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić) i ukraiński (tł. Yury Zavadsky). Doktor nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kultury. Naukowczyni zainteresowana: związkami wizualności z literaturą; figurą ciała; somaestetyką; ekopoetyką. Fotografka. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 roku pokonała dystans 1113 kilometrów wzdłuż Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”). Mieszka w Krakowie. Pracuje nad debiutem prozatorskim.
Małgorzata Ławniczek - członek Stowarzyszenia Krakowskie Koło Psychoanalizy NLS, specjalista psycholog kliniczny oraz specjalista psychoterapeuta dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor aplikant SNP i TR Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Certyfikowany specjalista i terapeuta środowiskowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W ramach specjalizacji z psychologii klinicznej ukończyła moduł Psychologia Dzieci i Młodzieży. Od 2006 roku pracuje w Oddziale Klinicznym Kliniki Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży w Zespole Hospitalizacji Domowej gdzie prowadzi psychoterapię indywidualną dzieci i młodzieży oraz psychoterapię rodzinną. Jako dydaktyk współpracuje z Instytutem Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz MCKP Collegium Medicum UJ. Prowadzi wykłady i superwizje w ramach kursów specjalizacyjnych z psychologii klinicznej i psychoterapii dzieci i młodzieży.
Krzysztof Matuszewski – Dr hab., profesor nadzwyczajny UŁ; pracuje w Katedrze Filozofii Współczesnej Instytutu Filozofii UŁ. Publikacje na temat współczesnej filozofii francuskiej i niemieckiej w czasopismach (m. in. w „Colloquia Communia”, „Twórczości”, „Literaturze na Świecie”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Sztuce i Filozofii”, „Nowej Krytyce”, „Humanistyce i Przyrodoznawstwie”). Przekłady z języka francuskiego (m. in. La Boétie, Sade, Artaud, Bataille, Blanchot, Klossowski, Foucault, Deleuze, Derrida, Proust, Descombes, Vuarnet). Autor książek: Wśród demonów i pozorów. Monomania Pierre’a Klossowskiego, Warszawa 1995; Georges Bataille – inwokacje zatraty, Łódź 2006; Mikołów 2012; Sade. Msza okrucieństwa, Gdańsk 2008.
Laureci Nunes - Członek Brazylijskiej Szkoły Psychoanalizy, Analityk Praktyk, Członek, nauczyciel i założyciel Psychoanalitycznego Instytutu Klinicznego Orientacji Lacanowskiej w Santa Catarina
Emilia Prochownik - psychoterapeutka w trakcie certyfikacji, po całościowym szkoleniu organizowanym przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic w Szpitalu Klinicznym im. dr. J. Babińskiego, akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Od 2015 roku związana z Krakowskim Kołem NLS, którego jest członkiem od 2020 roku. Pracuje z osobami dorosłymi oraz młodzieżą.
Andrzej Serafin – doktor filozofii, tłumacz, adiunkt w Katedrze Metafizyki i Ontologii IFiS UP w Krakowie, członek redakcji kwartalnika „Kronos”, organizator letniej szkoły platonizmu “Akademia Platońska” w Lanckoronie. Tłumaczył Platona (“Uczta”, “Epinomis”), Jacoba Taubesa (“Zachodnia eschatologia”), Rainera Marię Rilkego (“Cézanne”) oraz szereg rozpraw autorów takich jak Walter Benjamin, Hans-Georg Gadamer, Franz Rosenzweig, Peter Sloterdijk, György Lukács, W. H. Auden, Martin Buber, Gershom Scholem, Carl Schmitt, Joachim z Fiore, G. W. F. Hegel, Martin Heidegger, Alexandre Kojève, Jean-Luc Nancy, Hugo von Hofmannsthal, Allan Bloom, Leo Strauss, Mikołaj z Kuzy.
Antoni Szwed, dr hab. prof. UP, badacz myśli Sørena Kierkegaarda od kilkudziesięciu lat, autor kilku książek (m. in. Między wolnością a prawdą egzystencji, Rozum wobec chrześcijańskiego Objawienia. Kant, Hegel, Kierkegaard) i kilkudziesięciu artykułów na ten temat, także tłumacz jego dzieł (m. in. Pojęcie lęku, Wprawki do chrześcijaństwa, Czyny miłości, ostatnio przełożył tom Dzienników NB 31 – NB 36). Zajmuje się również wybranymi problemami myśli protestanckiej w odniesieniu do niektórych racjonalistycznych systemów filozoficznych w czasach nowożytnych, czego owocem w ostatnich latach była m. in. monografia Fideizm Kalwina i bunt angielskich racjonalistów.
Michał Warchala, historyk idei, socjolog, tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się przede wszystkim filozofią, socjologią i psychologią religii; ważne miejsce w jego zainteresowaniach zajmują wątki psychoanalityczne. Autor i współautor m.in. książek „Autentyczność i nowoczesność” (2006), „Reformacja i nowoczesność” (2017), „Max Weber: nowoczesność, religia, odczarowanie” (2020). Tłumacz książek i esejów A. Touraine’a, P. Manenta, M. Gaucheta, L. Boltanskiego, A. Finkielkrauta. J. S. Milla, E. Saida i wielu innych. Współpracuje z Przeglądem Politycznym oraz Literaturą na Świecie.
Bogdan Wolf - psychoanalityk orientacji lacanowskiej, mieszkający w Londynie gdzie pracuje w prywatnej praktyce. Jest członkiem "London Society" "New Lacanian School" (AP), Koła Warszawskiego NLS i "Association Mondiale de Psychoanalyse". Przez wiele lat był redaktorem nczelnym pisma Szkoły lacanowskiej "Psychanalitcal Notebooks" oraz redagował jego specjalne wydanie nr 32 poświęcone impasom demokracji. Jest też autorem książek, artykułów i przekładów. Ostatnia jego książka ukazała się w lutym tego roku nakładem "Routledge" i nosi tytuł "Anxiety between desire and the body - what Lacan says in Seminar X".
Guy Trobas - ukończył ESSEC (Ecole superieure des sciences economiques et commerciales) oraz Institutde Psychologie de l`Universite de Paris (na kierunku psychopatologia i psychologia kliniczna, jest praktykującym psychoanalitykiem orientacji lacanowskiej z tytułem AME (Analystes Membres del`Ecole), członek ECF, NLS i Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS. Pracuje we Francji i w Argentynie, gdzie zajmuje się również tłumaczeniem pism Lacana na język hiszpański