Argument


Problematyka, która będzie poruszana podczas XII Konferencji z cyklu Psychoanaliza-Psychoterapia-Krytyka Kultury wpisuje się w aktualną smutną rzeczywistość. Powinnością człowieka myślącego, oprócz dawania wsparcia materialnego i psychicznego naszym sąsiadom, jest udzielenie intelektualnej odpowiedzi na to, co nie powinno się wydarzyć. W ujęciu psychoanalizy orientacji lacanowskiej to nazywa się realnym (koncept objaśniający szaleństwo), które urwało się z łańcucha trzymającego do tej pory względny porządek na świecie. Realne zerwane z łańcucha porządku doprowadziło do podważenia istoty ludzkiego bytu. Tak zdarza się w miłości i tak bywa w innych dziedzinach życia człowieka. 
 
Miłość jest jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą sprawą dla egzystencji ludzkiej. Nie bez powodu jest ona przedmiotem dociekań i rozważań filozofów, artystów, naukowców, znawców stanu psychicznego człowieka. Próbuje się objaśniać na różne sposoby, czym jest fenomen miłości, jaka jest jej materia i jaką pełni funkcję dla człowieka.
 
Podczas tegorocznej konferencji w swych rozważaniach o miłości  będziemy poruszać się w obrębie trzech dziedzin:  filozoficznej, artystycznej i psychoanalitycznej.  Dziedzin, które wytrwale od setek lat zajmują się zgłębianiem idei miłości, która zdaniem Lacana … nie istnieje - choć jest przecież doświadczana. W programie wykłady, dyskusje oraz studia przypadków. Interesuje nas miłość w ujęciu psychoanalitycznym i filozoficznym. Będziemy mówić o miłości platońskiej i faustowskiej, o miłości dworskiej (amour courtois, która wedug Octavio Paza jest europejską tantrą), o miłości sadystycznej (Sade'owskiej), wreszcie (i przede wszystkim) o miłości w tradycji psychoanalitycznej: w rozumieniu Freuda, Laplanche'a i nade wszystko Lacana.
 
Zaproszenie na konferencję przyjęli reprezentanci tych dziedzin, którzy w klimacie ożywionej dysputy ponownie chcą zadać sobie pytanie: czym jest miłość? Pytanie to nabiera tym większej wagi w XXI wieku, w czasach, w których relacje międzyludzkie przesiedlają się do wirtualnej rzeczywistości, w których rozkwita język nienawiści i pogardy, dotkniętych licznymi zbrojnymi konfliktami na świecie i blisko nas. Czy warto zadawać sobie takie pytanie? Być może, że zaproponowany przez organizatorów program XII Konferencji z cyklu Psychoanaliza-Psychoterapia-Krytyka Kultury przybliży nas do refleksji o miłości i o jej doniosłości w najszerszym aspekcie…

Alina Henzel-Korzeniowska (KKP NLS)

Andrzej Serafin (IFIS UP, Kronos)